Path 2 of Microwave License WSMM853
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMM853
Path 2:
FREMONT PEAK ⇢ MOSS LANDING PWR
Transmit and Receive Locations
FREMONT PEAK
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | FREMONT PEAK |
| Transmitter Callsign | WSMM853 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | USX6-6W |
| Polarization | V |
| Tilt | -2.1° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 283.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Fremont Peak 11000 San Juan Canyon Road |
| City | Salinas |
| County | MONTEREY |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 3,047.9ft / 929.0m |
| Height of Structure | 49.9ft / 15.2m |
| Overall Height | 60.0ft / 18.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 36-45-21.40 N, 121-30-08.20 W |
1: FREMONT PEAK - MOSS LANDING PWR
| Segment Length | 15.731261mi / 25.317019km |
| Receive Location | MOSS LANDING PWR |
| Receiver Callsign | WPOU831 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 135.2ft / 41.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | USX6-6W |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 35.1ft / 10.7m |
| Lat / Lon | 36-48-27.70 N, 121-46-42.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6845.00000000 | 0.00050% | 70.3dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128 QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4HU6-30M 128Q 155MB R7 |
|