Path 4 of Microwave License WSMM853
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMM853
Path 4:
FREMONT PEAK ⇢ HOLLISTER GAS METER
Transmit and Receive Locations
FREMONT PEAK
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | FREMONT PEAK |
| Transmitter Callsign | WSMM853 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 47.9ft / 14.6m |
| Antenna Make | CommScope |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | -3.0° |
| Gain | 41.0dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 47.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Fremont Peak 11000 San Juan Canyon Road |
| City | Salinas |
| County | MONTEREY |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 3,047.9ft / 929.0m |
| Height of Structure | 49.9ft / 15.2m |
| Overall Height | 60.0ft / 18.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 36-45-21.40 N, 121-30-08.20 W |
1: FREMONT PEAK - HOLLISTER GAS METER
| Segment Length | 10.238405mi / 16.477120km |
| Receive Location | HOLLISTER GAS METER |
| Receiver Callsign | KMU33 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 40.0ft / 12.2m |
| Antenna Make | CommScope |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Gain | 41.0° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 312.7ft / 95.3m |
| Lat / Lon | 36-51-23.90 N, 121-21-59.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11505.00000000 | 0.00050% | 65.6dBm | N | 40M0D7W, 207000.0, 128 QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4H11-40M 128Q 207MB R7 |
|