Path 1 of Microwave License WSMP399
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMP399
Path 1:
JULIA SUB ⇢ HILLJE SUB
Transmit and Receive Locations
JULIA SUB
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | JULIA SUB |
| Transmitter Callsign | WSMP399 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 97.1ft / 29.6m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Polarization | H |
| Gain | 39.3dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 230.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | JULIA SUB, 0 CR 422 |
| City | DANGVANG |
| County | WHARTON |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 76.4ft / 23.3m |
| Height of Structure | 160.1ft / 48.8m |
| Overall Height | 165.0ft / 50.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 29-04-30.70 N, 096-10-25.30 W |
1: JULIA SUB - HILLJE SUB
| Segment Length | 5.094882mi / 8.199421km |
| Receive Location | HILLJE SUB |
| Receiver Callsign | WQQP374 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 107.0ft / 32.6m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Gain | 39.3° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 62.0ft / 18.9m |
| Lat / Lon | 29-01-40.80 N, 096-14-18.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 5974.85000000 | 0.00100% | 60.6dBm | N | 30M0D7W, 206000.0, 512/QAM
| MICROWAVE NETWORKS | PROTEUS MX+ IDU HP |
|