Path 1 of Microwave License WSMT760
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMT760
Path 1:
LENOX ⇢ GIBSON
Transmit and Receive Locations
LENOX
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | LENOX |
| Transmitter Callsign | WSMT760 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 154.9ft / 47.2m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB6-W60D |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.4dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 20.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 97 Taylor Rd |
| City | Hop Bottom |
| County | SUSQUEHANNA |
| State | PA |
| Elevation (AMSL) | 1,423.2ft / 433.8m |
| Height of Structure | 180.1ft / 54.9m |
| Overall Height | 180.1ft / 54.9m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 41-41-29.20 N, 075-45-35.00 W |
1: LENOX - GIBSON
| Segment Length | 10.422747mi / 16.773791km |
| Receive Location | GIBSON |
| Receiver Callsign | WRNU846 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 220.1ft / 67.1m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB6-W60D |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.4° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,593.8ft / 485.8m |
| Lat / Lon | 41-49-58.00 N, 075-41-19.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6004.50000000 | 0.00100% | 65.0dBm | N | 30M0D7W, 163000.0, 128QAM
| Nokia | WVCE61-L1-128F30S-163 |
|