Path 1 of Microwave License WSMU252
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMU252
Path 1:
LIVINGSTON ⇢ FIRE STATION 9
Transmit and Receive Locations
LIVINGSTON
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | LIVINGSTON |
| Transmitter Callsign | WSMU252 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 127.0ft / 38.7m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PAD6-W57B |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 280.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 6301 MASSEY RD |
| City | SPOTSYLVANIA |
| County | SPOTSYLVANIA |
| State | VA |
| Elevation (AMSL) | 373.0ft / 113.7m |
| Tower Registration Number | 1064901 |
| Height of Structure | 480.0ft / 146.3m |
| Overall Height | 500.0ft / 152.4m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 38-07-47.00 N, 077-42-54.00 W |
1: LIVINGSTON - FIRE STATION 9
| Segment Length | 8.443511mi / 13.588518km |
| Receive Location | FIRE STATION 9 |
| Receiver Callsign | WQXR463 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 206.0ft / 62.8m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PAD6-W57B |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 336.0ft / 102.4m |
| Lat / Lon | 38-09-08.50 N, 077-52-02.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6034.15000000 | 0.00100% | 65.4dBm | N | 30M0D7W, 160000.0, 128QAM
| NOKIA | 95MPR61-H128F30-160 HP |
|