Path 2 of Microwave License WSMU252
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMU252
Path 2:
LIVINGSTON ⇢ PARTLOW
Transmit and Receive Locations
LIVINGSTON
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | LIVINGSTON |
| Transmitter Callsign | WSMU252 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PAD6-W57B |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 38.9dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 147.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 6301 MASSEY RD |
| City | SPOTSYLVANIA |
| County | SPOTSYLVANIA |
| State | VA |
| Elevation (AMSL) | 373.0ft / 113.7m |
| Tower Registration Number | 1064901 |
| Height of Structure | 480.0ft / 146.3m |
| Overall Height | 500.0ft / 152.4m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 38-07-47.00 N, 077-42-54.00 W |
1: LIVINGSTON - PARTLOW
| Segment Length | 8.407946mi / 13.531281km |
| Receive Location | PARTLOW |
| Receiver Callsign | WQSU871 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 114.8ft / 35.0m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PAD6-W57B |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 340.9ft / 103.9m |
| Lat / Lon | 38-01-39.00 N, 077-37-51.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 5974.85000000 | 0.00100% | 67.9dBm | Y | 30M0D7W, 160200.0, 128QAM
| NOKIA | 95MPR61-H128F30-160 HP |
|