Path 3 of Microwave License WSMU252
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMU252
Path 3:
LIVINGSTON ⇢ COURTHOUSE
Transmit and Receive Locations
LIVINGSTON
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | LIVINGSTON |
| Transmitter Callsign | WSMU252 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 259.8ft / 79.2m |
| Antenna Make | CABLEWAVE |
| Antenna Model | PAD6-65 |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.3° |
| Gain | 39.6dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 54.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 6301 MASSEY RD |
| City | SPOTSYLVANIA |
| County | SPOTSYLVANIA |
| State | VA |
| Elevation (AMSL) | 373.0ft / 113.7m |
| Tower Registration Number | 1064901 |
| Height of Structure | 480.0ft / 146.3m |
| Overall Height | 500.0ft / 152.4m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 38-07-47.00 N, 077-42-54.00 W |
1: LIVINGSTON - COURTHOUSE
| Segment Length | 8.352137mi / 13.441465km |
| Receive Location | COURTHOUSE |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 102.0ft / 31.1m |
| Antenna Make | CABLEWAVE |
| Antenna Model | PAD6-65 |
| Gain | 39.6° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 310.0ft / 94.5m |
| Lat / Lon | 38-11-58.40 N, 077-35-22.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6583.75000000 | 0.00100% | 58.6dBm | N | 2M50D7W, 12400.0, 128TCM
| ALCATEL | MDR-8706-8 |
|