Path 1 of Microwave License WSMU258
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMU258
Path 1:
GOLDMINE ⇢ SANTE FE RCB
Transmit and Receive Locations
GOLDMINE
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | GOLDMINE |
| Transmitter Callsign | WSMU258 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 26.9ft / 8.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP4-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 15.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 4.59 Miles SE of 2842 NM-14 |
| City | Madrid |
| County | SANTA FE |
| State | NM |
| Elevation (AMSL) | 6,831.4ft / 2,082.2m |
| Height of Structure | 29.9ft / 9.1m |
| Overall Height | 29.9ft / 9.1m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 35-20-36.10 N, 106-07-25.40 W |
1: GOLDMINE - SANTE FE RCB
| Segment Length | 20.481659mi / 32.962046km |
| Receive Location | SANTE FE RCB |
| Receiver Callsign | WQPG294 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 58.1ft / 17.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | USX6-11W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 43.9° |
| Beamwidth | 1.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 6,522.0ft / 1,987.9m |
| Lat / Lon | 35-37-46.40 N, 106-01-34.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11035.00000000 | 0.00050% | 66.7dBm | Y | 30M0D7W, 101000.0, 32QAM
| Aviat Networks, Inc. | WT41-11-30M 32Q 101MB |
|