Path 1 of Microwave License WSMU266
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMU266
Path 1:
PROSPECT DISPATCH 2 ⇢ PSTF TOWER
Transmit and Receive Locations
PROSPECT DISPATCH 2
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | PROSPECT DISPATCH 2 |
| Transmitter Callsign | WSMU266 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 123.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 585 Himes Avenue |
| City | Frederick |
| County | FREDERICK |
| State | MD |
| Elevation (AMSL) | 356.0ft / 108.5m |
| Tower Registration Number | 1333328 |
| Height of Structure | 125.0ft / 38.1m |
| Overall Height | 169.9ft / 51.8m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 39-24-42.80 N, 077-26-13.30 W |
1: PROSPECT DISPATCH 2 - PSTF TOWER
| Segment Length | 3.714719mi / 5.978263km |
| Receive Location | PSTF TOWER |
| Receiver Callsign | WQXJ566 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 95.1ft / 29.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 432.1ft / 131.7m |
| Lat / Lon | 39-22-56.70 N, 077-22-44.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11115.00000000 | 0.00100% | 64.2dBm | N | 30M0D7W, 161000.0, 128QAM
| Nokia | WVCE11-J-128F30S-161 SP |
|