Path 1 of Microwave License WSMU886
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMU886
Path 1:
TS-0000039708 ⇢ TS-CHI0001
Transmit and Receive Locations
TS-0000039708
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | TS-0000039708 |
| Transmitter Callsign | WSMU886 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 106.0ft / 32.3m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP2-23D |
| Polarization | V |
| Tilt | 4.5° |
| Gain | 40.7dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 351.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2301 S Martin Luther King Dr |
| City | CHICAGO |
| County | COOK |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 592.2ft / 180.5m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 106.0ft / 32.3m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 41-50-56.10 N, 087-36-54.00 W |
1: TS-0000039708 - TS-CHI0001
| Segment Length | 2.491081mi / 4.009007km |
| Receive Location | TS-CHI0001 |
| Receiver Callsign | WQJW812 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 1,155.8ft / 352.3m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP1-23C |
| Gain | 35.6° |
| Beamwidth | 3.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 583.0ft / 177.7m |
| Lat / Lon | 41-53-04.60 N, 087-37-19.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 21975.00000000 | 0.00100% | 57.7dBm | N | 42M6D7W, 67000.0, 0QPSK
| DRAGONWAVE INC | 23HC50SFC371V04 AMR |
| 2: 21975.00000000 | 0.00100% | 54.7dBm | N | 45M8D7W, 171000.0, 32QAM
| DRAGONWAVE INC | 23HC50SFC371V04 AMR |
| 3: 21975.00000000 | 0.00100% | 50.2dBm | N | 49M2D7W, 371000.0, 256QAM
| DRAGONWAVE INC | 23HC50SFC371V04 AMR |
|