Path 1 of Microwave License WSMV624
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMV624
Path 1:
DALY CITY POLICE DEP ⇢ DALY CITY RESERVOIR2
Transmit and Receive Locations
DALY CITY POLICE DEP
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | DALY CITY POLICE DEP |
| Transmitter Callsign | WSMV624 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP1-18F |
| Polarization | V |
| Tilt | 6.0° |
| Gain | 34.6dBi |
| Beamwidth | 3.2° |
| Azimuth | 91.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 333 90th St |
| City | Daly City |
| County | SAN MATEO |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 149.6ft / 45.6m |
| Height of Structure | 51.2ft / 15.6m |
| Overall Height | 51.2ft / 15.6m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 37-41-25.30 N, 122-28-22.10 W |
1: DALY CITY POLICE DEP - DALY CITY RESERVOIR2
| Segment Length | 1.908136mi / 3.070848km |
| Receive Location | DALY CITY RESERVOIR2 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP1-18F |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 34.6° |
| Beamwidth | 3.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,210.6ft / 369.0m |
| Lat / Lon | 37-41-22.80 N, 122-26-16.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 17755.00000000 | 0.00050% | 49.6dBm | Y | 10M0D7W, 73000.0, 1024QA
| Aviat Networks, Inc. | E6V2S18-10M 1024Q 73MB R7 |
| 2: 17755.00000000 | 0.00050% | 50.1dBm | Y | 10M0D7W, 67000.0, 512QAM
| Aviat Networks, Inc. | E6V2S18-10M 512Q 67MB R70 |
| 3: 17755.00000000 | 0.00050% | 51.6dBm | Y | 10M0D7W, 56000.0, 256QAM
| Aviat Networks, Inc. | E6V2S18-10M 256Q 56MB R70 |
| 4: 17755.00000000 | 0.00050% | 52.6dBm | Y | 10M0D7W, 51000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | E6V2S18-10M 128Q 51MB R70 |
| 5: 17755.00000000 | 0.00050% | 52.6dBm | Y | 10M0D7W, 45000.0, 64QAM
| Aviat Networks, Inc. | E6V2S18-10M 64Q 45MB R70 |
| 6: 17755.00000000 | 0.00050% | 52.6dBm | Y | 10M0D7W, 36000.0, 32QAM
| Aviat Networks, Inc. | E6V2S18-10M 32Q 36MB R70 |
| 7: 17755.00000000 | 0.00050% | 53.6dBm | Y | 10M0D7W, 29000.0, 16QAM
| Aviat Networks, Inc. | E6V2S18-10M 16Q 29MB R70 |
| 8: 17755.00000000 | 0.00050% | 54.6dBm | Y | 10M0G7W, 13000.0, QPSK
| Aviat Networks, Inc. | E6V2S18-10M QPSK 13MB R70 |
|