Path 2 of Microwave License WSMV796
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMV796
Path 2:
LINADALE ⇢ BELLEVIEW
Transmit and Receive Locations
LINADALE
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | LINADALE |
| Transmitter Callsign | WSMV796 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 294.9ft / 89.9m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLPX6-6WB |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.3dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 274.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 25250 SE 255 HWY 42 Umatilla, FL 32784-8769 |
| City | Umatilla |
| County | MARION |
| State | FL |
| Elevation (AMSL) | 78.7ft / 24.0m |
| Tower Registration Number | 1320169 |
| Height of Structure | 299.9ft / 91.4m |
| Overall Height | 330.1ft / 100.6m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 28-59-07.50 N, 081-44-04.50 W |
1: LINADALE - BELLEVIEW
| Segment Length | 21.343848mi / 34.349604km |
| Receive Location | BELLEVIEW |
| Receiver Callsign | WNEV308 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 265.1ft / 80.8m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLPX6-6WB |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.3° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Diversity Height | 210.0ft / 64.0m |
| Diversity Gain | 39.3° |
| Diversity Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 88.9ft / 27.1m |
| Lat / Lon | 29-00-38.90 N, 082-05-09.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6123.10000000 | 0.00100% | 72.4dBm | N | 30M0D7W, 212000.0, 512QAM
| Nokia | WVCE61-U-512A30S-212 XP |
| 2: 6123.10000000 | 0.00100% | 72.9dBm | N | 30M0D7W, 189000.0, 256QAM
| Nokia | WVCE61-U-256A30S-189 XP |
| 3: 6123.10000000 | 0.00100% | 73.4dBm | N | 30M0D7W, 168000.0, 128QAM
| Nokia | WVCE61-U-128A30S-168 XP |
| 4: 6123.10000000 | 0.00100% | 73.4dBm | N | 30M0D7W, 142000.0, 64QAM
| Nokia | WVCE61-U-64A30S-142 XP |
| 5: 6123.10000000 | 0.00100% | 74.4dBm | N | 30M0D7W, 114000.0, 32QAM
| Nokia | WVCE61-U-32A30S-114 XP |
| 6: 6123.10000000 | 0.00100% | 74.4dBm | N | 30M0D7W, 91000.0, 16QAM
| Nokia | WVCE61-U-16A30S-91 XP |
| 7: 6123.10000000 | 0.00100% | 75.4dBm | N | 30M0D7W, 45000.0, 4QAM
| Nokia | WVCE61-U-4A30S-45 XP |
|