Path 1 of Microwave License WSMY492
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMY492
Path 1:
Packer John (PAJO) ⇢ Shafer Butte Radio
Transmit and Receive Locations
Packer John (PAJO)
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Packer John (PAJO) |
| Transmitter Callsign | WSMY492 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | SCALA |
| Antenna Model | PR-950B |
| Polarization | V |
| Gain | 18.2dBi |
| Beamwidth | 12.0° |
| Azimuth | 182.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 9.2 Miles N of Garden Valley |
| City | Garden Valley |
| County | BOISE |
| State | ID |
| Elevation (AMSL) | 7,099.4ft / 2,163.9m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 106.0ft / 32.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 44-12-04.70 N, 116-04-00.10 W |
1: Packer John (PAJO) - Shafer Butte Radio
| Segment Length | 29.651633mi / 47.719692km |
| Receive Location | Shafer Butte Radio |
| Receiver Callsign | WSMY494 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | SCALA |
| Antenna Model | MF-940B |
| Gain | 16.2° |
| Beamwidth | 16.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 7,503.0ft / 2,286.9m |
| Lat / Lon | 43-46-20.00 N, 116-05-31.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 933.17500000 | 0.00020% | 44.0dBm | N | 200KD7W, 952.0, QAM/64
| 4RF Communications | Aprisa XE |
|