This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMU286
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
MIRABEAU PKWY |
Transmitter |
47-41-13.20 N |
117-14-00.80 W |
| 22 |
ANTOINE PEAK |
Receiver |
47-43-26.50 N |
117-10-17.80 W |
| 33 |
FANCHER |
Receiver |
47-41-39.50 N |
117-20-06.10 W |
Location Details
1 - MIRABEAU PKWY
| Name | MIRABEAU PKWY |
| Address | 12791 E Mirabeau Pkwy |
| City | Spokane Valley |
| County | SPOKANE |
| State | WA |
| Latitude | 47-41-13.20 N |
| Longitude | 117-14-00.80 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 54.1ft / 16.5m |
| Ground Elevation | 1,990.2ft / 606.6m |
| Structure Height | 54.1ft / 16.5m |
| Structure Height Overall | 54.1ft / 16.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - ANTOINE PEAK
| Name | ANTOINE PEAK |
| Latitude | 47-43-26.50 N |
| Longitude | 117-10-17.80 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 115.2ft / 35.1m |
| Ground Elevation | 3,264.1ft / 994.9m |
3 - FANCHER
| Name | FANCHER |
| Latitude | 47-41-39.50 N |
| Longitude | 117-20-06.10 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 97.1ft / 29.6m |
| Ground Elevation | 2,601.0ft / 792.8m |