This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMU872
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
ALBERT KING |
Transmitter |
32-24-05.80 N |
085-29-36.90 W |
| 22 |
AUBURN RODEO COW |
Receiver |
32-25-26.90 N |
085-27-07.50 W |
Location Details
1 - ALBERT KING
| Name | ALBERT KING |
| Address | 11189 Red Road / AL-5172 |
| City | Auburn |
| County | MACON |
| State | AL |
| Latitude | 32-24-05.80 N |
| Longitude | 085-29-36.90 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 160.1ft / 48.8m |
| Ground Elevation | 414.0ft / 126.2m |
| ASR Number | 1316164 |
| Structure Height | 254.9ft / 77.7m |
| Structure Height Overall | 264.1ft / 80.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - AUBURN RODEO COW
| Name | AUBURN RODEO COW |
| Latitude | 32-25-26.90 N |
| Longitude | 085-27-07.50 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 58.7ft / 17.9m |
| Ground Elevation | 461.0ft / 140.5m |