This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMU875
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
HIGHWAY 47 |
Transmitter |
31-43-01.50 N |
087-03-08.80 W |
| 22 |
EVERGREEN MONROE |
Receiver |
31-39-13.40 N |
087-06-39.20 W |
Location Details
1 - HIGHWAY 47
| Name | HIGHWAY 47 |
| Address | 178 Hwy 83 (jh) AL-5381 |
| City | evergreen |
| County | MONROE |
| State | AL |
| Latitude | 31-43-01.50 N |
| Longitude | 087-03-08.80 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 163.1ft / 49.7m |
| Ground Elevation | 563.0ft / 171.6m |
| ASR Number | 1330795 |
| Structure Height | 299.9ft / 91.4m |
| Structure Height Overall | 311.0ft / 94.8m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - EVERGREEN MONROE
| Name | EVERGREEN MONROE |
| Latitude | 31-39-13.40 N |
| Longitude | 087-06-39.20 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 165.0ft / 50.3m |
| Ground Elevation | 498.7ft / 152.0m |