This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMU877
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
Altamont CO |
Transmitter |
40-21-35.20 N |
110-17-38.40 W |
| 22 |
Talmage Fixed |
Receiver |
40-21-29.50 N |
110-26-37.50 W |
| 33 |
Mtn. Home |
Receiver |
40-22-24.50 N |
110-23-44.50 W |
| 44 |
Steamboat MTN |
Receiver |
40-18-09.10 N |
110-27-27.80 W |
Location Details
1 - Altamont CO
| Name | Altamont CO |
| Address | Altamont CO |
| City | Altamont |
| County | DUCHESNE |
| State | UT |
| Latitude | 40-21-35.20 N |
| Longitude | 110-17-38.40 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 60.0ft / 18.3m |
| Ground Elevation | 6,406.5ft / 1,952.7m |
| Structure Height | 60.0ft / 18.3m |
| Structure Height Overall | 60.0ft / 18.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - Talmage Fixed
| Name | Talmage Fixed |
| Latitude | 40-21-29.50 N |
| Longitude | 110-26-37.50 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 80.1ft / 24.4m |
| Ground Elevation | 6,981.6ft / 2,128.0m |
3 - Mtn. Home
| Name | Mtn. Home |
| Latitude | 40-22-24.50 N |
| Longitude | 110-23-44.50 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 49.9ft / 15.2m |
| Ground Elevation | 6,906.5ft / 2,105.1m |
4 - Steamboat MTN
| Name | Steamboat MTN |
| Latitude | 40-18-09.10 N |
| Longitude | 110-27-27.80 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 49.9ft / 15.2m |
| Ground Elevation | 7,151.2ft / 2,179.7m |