This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMU878
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
Steamboat MTN |
Transmitter |
40-18-09.10 N |
110-27-27.80 W |
| 22 |
Altamont CO |
Receiver |
40-21-35.20 N |
110-17-38.40 W |
Location Details
1 - Steamboat MTN
| Name | Steamboat MTN |
| Address | Steamboat MTN |
| City | Ducesne |
| County | DUCHESNE |
| State | UT |
| Latitude | 40-18-09.10 N |
| Longitude | 110-27-27.80 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 49.9ft / 15.2m |
| Ground Elevation | 7,151.2ft / 2,179.7m |
| Structure Height | 49.9ft / 15.2m |
| Structure Height Overall | 49.9ft / 15.2m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - Altamont CO
| Name | Altamont CO |
| Latitude | 40-21-35.20 N |
| Longitude | 110-17-38.40 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 49.9ft / 15.2m |
| Ground Elevation | 6,406.5ft / 1,952.7m |