This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMU890
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
SANTA |
Transmitter |
47-09-40.60 N |
116-26-25.90 W |
| 22 |
EMIDA |
Receiver |
47-07-05.20 N |
116-36-12.70 W |
| 33 |
SADDLEHORN LANE |
Receiver |
47-06-28.00 N |
116-22-56.60 W |
Location Details
1 - SANTA
| Name | SANTA |
| Address | 830 Pokey Road (Santa) |
| City | Santa |
| County | BENEWAH |
| State | ID |
| Latitude | 47-09-40.60 N |
| Longitude | 116-26-25.90 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 165.0ft / 50.3m |
| Ground Elevation | 3,011.8ft / 918.0m |
| ASR Number | 1315515 |
| Structure Height | 190.0ft / 57.9m |
| Structure Height Overall | 190.0ft / 57.9m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - EMIDA
| Name | EMIDA |
| Latitude | 47-07-05.20 N |
| Longitude | 116-36-12.70 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 154.9ft / 47.2m |
| Ground Elevation | 3,111.9ft / 948.5m |
3 - SADDLEHORN LANE
| Name | SADDLEHORN LANE |
| Latitude | 47-06-28.00 N |
| Longitude | 116-22-56.60 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 75.1ft / 22.9m |
| Ground Elevation | 2,775.9ft / 846.1m |