This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMV654
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
NC4 ETOWAH |
Transmitter |
35-20-07.90 N |
082-37-04.20 W |
| 22 |
HENDERSON COUNTY TWR |
Receiver |
35-21-53.50 N |
082-37-12.10 W |
Location Details
1 - NC4 ETOWAH
| Name | NC4 ETOWAH |
| Address | 143 GREENS VIEW DR |
| City | Horse Shoe |
| County | HENDERSON |
| State | NC |
| Latitude | 35-20-07.90 N |
| Longitude | 082-37-04.20 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 135.2ft / 41.2m |
| Ground Elevation | 2,438.0ft / 743.1m |
| Structure Height | 180.1ft / 54.9m |
| Structure Height Overall | 186.0ft / 56.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - HENDERSON COUNTY TWR
| Name | HENDERSON COUNTY TWR |
| Latitude | 35-21-53.50 N |
| Longitude | 082-37-12.10 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 140.1ft / 42.7m |
| Ground Elevation | 3,245.1ft / 989.1m |