This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMV794
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
WCEC BRIDGEP |
Transmitter |
33-13-23.70 N |
097-44-13.00 W |
| 22 |
PERCH HILL |
Receiver |
33-15-53.60 N |
097-47-40.00 W |
| 33 |
WISE CNTY SW |
Receiver |
33-13-45.60 N |
097-46-10.40 W |
Location Details
1 - WCEC BRIDGEP
| Name | WCEC BRIDGEP |
| Address | 1209 CR 1304 |
| City | Bridgeport |
| County | WISE |
| State | TX |
| Latitude | 33-13-23.70 N |
| Longitude | 097-44-13.00 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 105.0ft / 32.0m |
| Ground Elevation | 783.1ft / 238.7m |
| Structure Height | 149.9ft / 45.7m |
| Structure Height Overall | 162.1ft / 49.4m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - PERCH HILL
| Name | PERCH HILL |
| Latitude | 33-15-53.60 N |
| Longitude | 097-47-40.00 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 100.1ft / 30.5m |
| Ground Elevation | 964.9ft / 294.1m |
3 - WISE CNTY SW
| Name | WISE CNTY SW |
| Latitude | 33-13-45.60 N |
| Longitude | 097-46-10.40 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 74.1ft / 22.6m |
| Ground Elevation | 792.0ft / 241.4m |