This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMV870
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
KTVZ Studio |
Transmitter |
44-05-14.20 N |
121-18-28.80 W |
| 22 |
Awbrey Butte |
Receiver |
44-04-39.60 N |
121-19-52.00 W |
Location Details
1 - KTVZ Studio
| Name | KTVZ Studio |
| Address | 62990 OB Riley Road |
| City | Bend |
| County | DESCHUTES |
| State | OR |
| Latitude | 44-05-14.20 N |
| Longitude | 121-18-28.80 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 131.2ft / 40.0m |
| Ground Elevation | 3,520.0ft / 1,072.9m |
| Structure Height | 131.2ft / 40.0m |
| Structure Height Overall | 137.8ft / 42.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - Awbrey Butte
| Name | Awbrey Butte |
| Latitude | 44-04-39.60 N |
| Longitude | 121-19-52.00 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 38.1ft / 11.6m |
| Ground Elevation | 4,212.6ft / 1,284.0m |