This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMV871
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
Awbrey Butte |
Transmitter |
44-04-39.60 N |
121-19-52.00 W |
| 22 |
KTVZ Studio |
Receiver |
44-05-14.20 N |
121-18-28.80 W |
Location Details
1 - Awbrey Butte
| Name | Awbrey Butte |
| Address | Summit Sylvan Trail |
| City | Bend |
| County | DESCHUTES |
| State | OR |
| Latitude | 44-04-39.60 N |
| Longitude | 121-19-52.00 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 38.1ft / 11.6m |
| Ground Elevation | 4,212.6ft / 1,284.0m |
| Structure Height | 98.4ft / 30.0m |
| Structure Height Overall | 98.4ft / 30.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - KTVZ Studio
| Name | KTVZ Studio |
| Latitude | 44-05-14.20 N |
| Longitude | 121-18-28.80 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 131.2ft / 40.0m |
| Ground Elevation | 3,520.0ft / 1,072.9m |