This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMV886
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
NWFD 339 |
Transmitter |
32-25-34.50 N |
111-02-51.00 W |
| 22 |
NWFD 333 |
Receiver |
32-20-13.00 N |
111-01-40.80 W |
| 33 |
NWFD FHQ |
Receiver |
32-26-35.50 N |
111-04-51.60 W |
Location Details
1 - NWFD 339
| Name | NWFD 339 |
| Address | Building in Marana |
| City | Marana |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Latitude | 32-25-34.50 N |
| Longitude | 111-02-51.00 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 40.4ft / 12.3m |
| Ground Elevation | 2,700.1ft / 823.0m |
| Structure Height | 40.4ft / 12.3m |
| Structure Height Overall | 40.4ft / 12.3m |
| Structure Type | B - Building |
2 - NWFD 333
| Name | NWFD 333 |
| Latitude | 32-20-13.00 N |
| Longitude | 111-01-40.80 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 54.1ft / 16.5m |
| Ground Elevation | 2,358.9ft / 719.0m |
3 - NWFD FHQ
| Name | NWFD FHQ |
| Latitude | 32-26-35.50 N |
| Longitude | 111-04-51.60 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 51.8ft / 15.8m |
| Ground Elevation | 2,680.1ft / 816.9m |