This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMW314
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
LEMMON L |
Transmitter |
32-26-23.00 N |
110-47-11.70 W |
| 22 |
1215 |
Receiver |
32-10-20.60 N |
110-57-15.80 W |
| 33 |
DRAGOON |
Receiver |
32-01-01.20 N |
110-05-38.30 W |
| 44 |
CC4 Tank |
Receiver |
31-27-22.10 N |
110-42-42.10 W |
Location Details
1 - LEMMON L
| Name | LEMMON L |
| Address | 10000 East Ski Run Road |
| City | Mount Lemmon |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Latitude | 32-26-23.00 N |
| Longitude | 110-47-11.70 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 20.0ft / 6.1m |
| Ground Elevation | 9,120.7ft / 2,780.0m |
| Structure Height | 100.1ft / 30.5m |
| Structure Height Overall | 120.7ft / 36.8m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - 1215
| Name | 1215 |
| Latitude | 32-10-20.60 N |
| Longitude | 110-57-15.80 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 55.1ft / 16.8m |
| Ground Elevation | 2,499.7ft / 761.9m |
3 - DRAGOON
| Name | DRAGOON |
| Latitude | 32-01-01.20 N |
| Longitude | 110-05-38.30 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 89.9ft / 27.4m |
| Ground Elevation | 5,526.6ft / 1,684.5m |
4 - CC4 Tank
| Name | CC4 Tank |
| Latitude | 31-27-22.10 N |
| Longitude | 110-42-42.10 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 29.9ft / 9.1m |
| Ground Elevation | 5,503.3ft / 1,677.4m |