This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMX254
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
Cliffside PD HQ |
Transmitter |
40-49-17.00 N |
073-59-18.00 W |
| 22 |
Senior Building |
Receiver |
40-49-23.00 N |
073-59-13.10 W |
Location Details
1 - Cliffside PD HQ
| Name | Cliffside PD HQ |
| Address | 525 Palisade Avenue |
| City | Cliffside Park |
| County | BERGEN |
| State | NJ |
| Latitude | 40-49-17.00 N |
| Longitude | 073-59-18.00 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 49.9ft / 15.2m |
| Ground Elevation | 259.2ft / 79.0m |
| Structure Height | 47.9ft / 14.6m |
| Structure Height Overall | 67.9ft / 20.7m |
| Structure Type | B - Building |
2 - Senior Building
| Name | Senior Building |
| Latitude | 40-49-23.00 N |
| Longitude | 073-59-13.10 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 180.1ft / 54.9m |
| Ground Elevation | 272.3ft / 83.0m |