This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMX255
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
Senior Building |
Transmitter |
40-49-23.00 N |
073-59-13.10 W |
| 22 |
Cliffside PD HQ |
Receiver |
40-49-17.00 N |
073-59-18.00 W |
Location Details
1 - Senior Building
| Name | Senior Building |
| Address | 500 Gorge Road |
| City | Cliffside Park |
| County | BERGEN |
| State | NJ |
| Latitude | 40-49-23.00 N |
| Longitude | 073-59-13.10 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 180.1ft / 54.9m |
| Ground Elevation | 272.3ft / 83.0m |
| Structure Height | 178.1ft / 54.3m |
| Structure Height Overall | 198.2ft / 60.4m |
| Structure Type | B - Building |
2 - Cliffside PD HQ
| Name | Cliffside PD HQ |
| Latitude | 40-49-17.00 N |
| Longitude | 073-59-18.00 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 49.9ft / 15.2m |
| Ground Elevation | 259.2ft / 79.0m |