This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMX261
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
Rock Springs South |
Transmitter |
41-34-13.20 N |
109-14-38.30 W |
| 22 |
ROCK SPGS W |
Receiver |
41-34-40.20 N |
109-19-13.70 W |
Location Details
1 - Rock Springs South
| Name | Rock Springs South |
| Address | 1771 Co Rd 51 |
| City | Rock Springs |
| County | SWEETWATER |
| State | WY |
| Latitude | 41-34-13.20 N |
| Longitude | 109-14-38.30 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 35.1ft / 10.7m |
| Ground Elevation | 6,239.8ft / 1,901.9m |
| Structure Height | 120.1ft / 36.6m |
| Structure Height Overall | 120.1ft / 36.6m |
| Structure Type | MAST - Mast |
2 - ROCK SPGS W
| Name | ROCK SPGS W |
| Latitude | 41-34-40.20 N |
| Longitude | 109-19-13.70 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 44.9ft / 13.7m |
| Ground Elevation | 7,618.8ft / 2,322.2m |