This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMX510
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
NWFD 334 |
Transmitter |
32-21-20.50 N |
111-06-49.70 W |
| 22 |
NWFD 338 |
Receiver |
32-21-38.50 N |
111-04-05.50 W |
| 33 |
NWFD FHQ |
Receiver |
32-26-35.50 N |
111-04-51.60 W |
Location Details
1 - NWFD 334
| Name | NWFD 334 |
| Address | No Exact Address |
| City | Tucson |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Latitude | 32-21-20.50 N |
| Longitude | 111-06-49.70 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 24.9ft / 7.6m |
| Ground Elevation | 2,158.8ft / 658.0m |
| Structure Height | 24.9ft / 7.6m |
| Structure Height Overall | 24.9ft / 7.6m |
| Structure Type | B - Building |
2 - NWFD 338
| Name | NWFD 338 |
| Latitude | 32-21-38.50 N |
| Longitude | 111-04-05.50 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 43.6ft / 13.3m |
| Ground Elevation | 2,272.0ft / 692.5m |
3 - NWFD FHQ
| Name | NWFD FHQ |
| Latitude | 32-26-35.50 N |
| Longitude | 111-04-51.60 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 23.0ft / 7.0m |
| Ground Elevation | 2,680.1ft / 816.9m |