This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMX769
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
DESERT PEAK |
Transmitter |
39-47-12.20 N |
118-56-18.20 W |
| 22 |
MIRIAM |
Receiver |
39-57-56.00 N |
118-43-03.90 W |
| 33 |
BANGO |
Receiver |
39-30-49.80 N |
119-02-38.60 W |
Location Details
1 - DESERT PEAK
| Name | DESERT PEAK |
| Address | Interstate 80 & Exit 65 |
| City | Fernley |
| County | CHURCHILL |
| State | NV |
| Latitude | 39-47-12.20 N |
| Longitude | 118-56-18.20 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 26.9ft / 8.2m |
| Ground Elevation | 5,317.9ft / 1,620.9m |
| Structure Height | 81.0ft / 24.7m |
| Structure Height Overall | 86.9ft / 26.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - MIRIAM
| Name | MIRIAM |
| Latitude | 39-57-56.00 N |
| Longitude | 118-43-03.90 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 36.4ft / 11.1m |
| Ground Elevation | 4,248.0ft / 1,294.8m |
3 - BANGO
| Name | BANGO |
| Latitude | 39-30-49.80 N |
| Longitude | 119-02-38.60 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 65.0ft / 19.8m |
| Ground Elevation | 4,148.0ft / 1,264.3m |