This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMX772
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
Cheyenne Holiday Inn |
Transmitter |
41-07-02.70 N |
104-48-24.80 W |
| 22 |
CHEYENNE L3 |
Receiver |
41-07-58.60 N |
104-50-23.40 W |
Location Details
1 - Cheyenne Holiday Inn
| Name | Cheyenne Holiday Inn |
| Address | 204 W Fox Farm Rd |
| City | Cheyenne |
| County | LARAMIE |
| State | WY |
| Latitude | 41-07-02.70 N |
| Longitude | 104-48-24.80 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 57.1ft / 17.4m |
| Ground Elevation | 6,116.5ft / 1,864.3m |
| Structure Height | 57.1ft / 17.4m |
| Structure Height Overall | 57.1ft / 17.4m |
| Structure Type | B - Building |
2 - CHEYENNE L3
| Name | CHEYENNE L3 |
| Latitude | 41-07-58.60 N |
| Longitude | 104-50-23.40 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 44.9ft / 13.7m |
| Ground Elevation | 6,092.8ft / 1,857.1m |