This site is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us.
This data is provided free by Radyn, Inc. If you need help managing your wireless spectrum and microwave licenses, or creating custom reports, please contact us at Radyn.com
Locations for Microwave License WSMY494
| Loc # | Name | Type | Lat | Lon |
| 11 |
Shafer Butte Radio |
Transmitter |
43-46-20.00 N |
116-05-31.40 W |
| 22 |
Packer John (PAJO) |
Receiver |
44-12-04.70 N |
116-04-00.10 W |
Location Details
1 - Shafer Butte Radio
| Name | Shafer Butte Radio |
| Address | 12.2 Miles NW of |
| City | Boise |
| County | BOISE |
| State | ID |
| Latitude | 43-46-20.00 N |
| Longitude | 116-05-31.40 W |
| Type | Transmitter |
| Centerline | 20.0ft / 6.1m |
| Ground Elevation | 7,503.0ft / 2,286.9m |
| Structure Height | 100.1ft / 30.5m |
| Structure Height Overall | 106.0ft / 32.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
2 - Packer John (PAJO)
| Name | Packer John (PAJO) |
| Latitude | 44-12-04.70 N |
| Longitude | 116-04-00.10 W |
| Type | Receiver |
| Centerline | 20.0ft / 6.1m |
| Ground Elevation | 7,099.4ft / 2,163.9m |