Path 2 of Microwave License WSMX510
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMX510
Path 2:
NWFD 334 ⇢ NWFD FHQ
Transmit and Receive Locations
NWFD 334
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | NWFD 334 |
| Transmitter Callsign | WSMX510 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 24.9ft / 7.6m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP4-18 |
| Polarization | V |
| Gain | 44.5dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 17.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | No Exact Address |
| City | Tucson |
| County | PIMA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 2,158.8ft / 658.0m |
| Height of Structure | 24.9ft / 7.6m |
| Overall Height | 24.9ft / 7.6m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 32-21-20.50 N, 111-06-49.70 W |
1: NWFD 334 - NWFD FHQ
| Segment Length | 6.326950mi / 10.182242km |
| Receive Location | NWFD FHQ |
| Receiver Callsign | WQGJ655 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 23.0ft / 7.0m |
| Antenna Make | Radio Waves |
| Antenna Model | HP4-18 |
| Gain | 44.5° |
| Beamwidth | 1.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,680.1ft / 816.9m |
| Lat / Lon | 32-26-35.50 N, 111-04-51.60 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 18060.00000000 | 0.00100% | 62.5dBm | N | 56M0D7W, 400000.0, 256 QAM
| Ceragon Networks | FibeAir 1500P |
|