Path 1 of Microwave License WSMY494
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSMY494
Path 1:
Shafer Butte Radio ⇢ Packer John (PAJO)
Transmit and Receive Locations
Shafer Butte Radio
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Shafer Butte Radio |
| Transmitter Callsign | WSMY494 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | SCALA |
| Antenna Model | MF-940B |
| Polarization | V |
| Gain | 16.2dBi |
| Beamwidth | 16.0° |
| Azimuth | 2.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 12.2 Miles NW of |
| City | Boise |
| County | BOISE |
| State | ID |
| Elevation (AMSL) | 7,503.0ft / 2,286.9m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 106.0ft / 32.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 43-46-20.00 N, 116-05-31.40 W |
1: Shafer Butte Radio - Packer John (PAJO)
| Segment Length | 29.651633mi / 47.719692km |
| Receive Location | Packer John (PAJO) |
| Receiver Callsign | WSMY492 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 20.0ft / 6.1m |
| Antenna Make | SCALA |
| Antenna Model | MF-940B |
| Gain | 16.2° |
| Beamwidth | 16.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 7,099.4ft / 2,163.9m |
| Lat / Lon | 44-12-04.70 N, 116-04-00.10 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 942.17500000 | 0.00020% | 44.8dBm | N | 200KD7W, 952.0, QAM/64
| 4RF Communications | Aprisa XE |
|